Forum www.kucekonieimy.fora.pl Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Pierwsze konie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kucekonieimy.fora.pl Strona Główna -> Jazda konna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gosza
Administrator
Administrator



Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z krainy końskich marzeń ^^

PostWysłany: Nie 16:58, 10 Lut 2008    Temat postu: Pierwsze konie

Przodek dzisiejszych koni był wielkości lisa. Żył na Ziemi przed pięćdziesięcioma milionami lat, już po wyginięciu dinozaurów.

1. Uważa się, że protoplastą konia z epoki eocenu jest stwór o nazwie HYRACOTERIUM. Żył on około 54mln lat temu. Było to nieduże zwierze, podobne do psa czy lisa. W kłębie o wysokości ok.35cm (niektóre źródła podają, że był jeszcze mniejszy – ok. 20 cm). To stworzenie miało 4 palce na kończynach przednich oraz 3 palce na kończynach tylnych i dwa szczątkowe. Zwierz był roślinożerny, o czym świadczyły szczątki uzębienia znalezione wielki temu. Posiadał zęby krótko-trzonowe i wymarł ok. 35-40mln lat temu.

2. W okresie oligocenu dominowały tak właściwie dwa typy zwierząt, od których pochodzić mogły konie: MEZOHIPPUS oraz MIOHIPPUS. Żyły one ok. 34mln lat temu. Posiadały trzy palce w obu kończynach, z dobrze zaznaczonym palcem środkowym. Pierwszy z nich – mezohippus, był już nieco większy od swojego poprzednika z epoki eocenu. Miał ok. 45cm, wysmukłą linię grzbietu.


3. Merykhippus był znacznie większy i z łatwością dostrzegał swych wrogów.Chodząc,opierał się tylko na jednym palcu.(dwa małe boczne palce są już bezużyteczne)

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiewiór
Administrator
Administrator



Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:02, 10 Lut 2008    Temat postu:

Fajne Smile A taki sam obrazek, chyba jest w mojej encyklopedii Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosza
Administrator
Administrator



Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 1015
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z krainy końskich marzeń ^^

PostWysłany: Nie 18:32, 10 Lut 2008    Temat postu:

Taa?? A ja to wzięłam z jakiejś strony ^^
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiewiór
Administrator
Administrator



Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:35, 14 Lut 2008    Temat postu:

Ciekawe;) Warto wiedzieć (chodzi o tekst:))
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasya
Kocha konie
Kocha konie



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 164
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Czw 22:50, 14 Lut 2008    Temat postu:

Tak każdy miłośnik i wielbiciel koni powinien to wiedzieć^^.Chodzi mi tu bynajmniej o pierwszego konia Eohippusa:)Pozdrawiam:*
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiewiór
Administrator
Administrator



Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:30, 15 Lut 2008    Temat postu:

Ja wiedziałam o tym koniu, ale dokładnie to nie wiedziałam jak sie
nazywa... Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasya
Kocha konie
Kocha konie



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 164
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sob 14:00, 16 Lut 2008    Temat postu:

Ja też te nazwo są strasznie trudne i trudno je opisać Smile
Też myślałam ,na początku (zanim ,weszłam w ten temat=)) że chodzi tu o to, żeby też napisać jakiego pierwszego konia my mieliśmy:).Ale ze mnei głupek^,^.Dobrze więc napisze na ten temat:

Konie nie zawsze przypominały tych pięknych stworzeń jakimi są obecnie. Trudno w to uwierzyć ale przodkowie konianajstarszy przodek konia przypominał... lisa. Był to Eohippus żyjący 50 mln. lat temu. Dodam że jego nazwa po grecku oznacza "Koń Jurzenki", ale określenie "koń" jest tu użyte na wyrost. Najstarszy przodek konia, był małym ssakiem, nie mającym nawet kopyt - tak kojarzonych z końmi. Jego przednie łapy były zaopatrzone w cztery palce, a tylne tylko w trzy.

Szkielet przodka konia z kopalni Messel koło Darmstadt


Typ południowy
Występował na pustyniach północnej Afryki i południowej Azji. Szybki i podobny do konia arabskiego miał lekką budowę i jedwabistą sierść. Wystarczała mu mała ilość jedzenia.

Typ północny
Występował na zimnych, pagórkowatych, lub górzystych częściach Europy oraz Azji. Jego sierść była gruba, nogi masywne. W jego dietę wchodziły trawy i krzewy. Podobny był do konia Przewalskiego oraz Exmoora.

Obecnie istnieje ok. 200 ras koni i kuców. W ich identyfikacji duże znaczenie ma barwa sierści, która jest uwarunkowana genetycznie. Występuje ok. 40 układów genetycznych, które decydują o ubarwieniu tych zwierząt. Oprócz tego rasy rozróżnia się po budowie (np. koń belgijski jest ciężki i ma 162-172 cm w kłębie; natomiast amerykański kuc szetlandzki ma zaledwie 112 cm). Każda rasa pochodzi z innej części świata.










Pierwsze konie

Przed około 60 milionami lat rozpoczęła się ewolucja dzisiejszego konia domowego. Zaczęła się ona w Ameryce Północnej od prastarego konia Eohippus ("koń jutrzenki"). Z tego niewielkiego, wielopalczastego, żywiacego się liśćmi mieszkańca lasów wykształciło się wiele następnych gatunków - przodków dzisiejszego konia.

Eohippus

Eohippus żył przed 60 do 40 milionami lat (w eocenie) w Ameryce Północnej i Eurazji. Było to zwierzę małe, mające od 25 d0 50 cm wysokości w kłębie. Przednie kończyny mieł jeszcze z pięcioma palcami, ale palec duży (czyli pirwszy), nie dotykał ziemi i znajdował się w stanie zaniku. Na kończynach tylnych natomiast występowały tylko trzy palce, dwa boczne były już bowiem w stanie szczątkowym, słabo widoczne spod skóry. Eohippus żył w lasach i żywił się liśćmi.

Miohippus (Mesohippus)

Miohippus żył przed 30 do 25 milionami lat (w epoce dolnego oligocenu) w Ameryce Północnej na terenach obecnych stanów Nebraska i Dakota. Miał od 60 do 90 cm wzrostu oraz trójpalczaste kończyny, z najsilniej rozwiniętym palcem środkowym. Przeobrażeniu uległy również inne części ciała. Kończyny uległy wydłużeniu, stawy kończyn przyjęły kształt bloków, uformowały się kopyta. Zmieniło się też uzębienie i kształt czaszki. Również Miohippus żył w lasach i żywił się liśćmi.










Merychippus

Merychippus rozwinął się przed 25 d0 11 milionami lat (miocen). Ponieważ w tym czasie wytworzyły się porośnięte trawą stepy, ten przodek konia domowego mógł już opuścić lasy i rozpocząć egzystencję w stepie.
Merychippus był pierwszy zwierzęciem trawożernym, miał około 1 m wysokości w kłębie oraz kończyny zakończone przezroczystym palcem przechodzącym w twarde kopyto.

Pliohippus (plesippus)

Pliohippus żyłprzed okołó 6 milionami lat (w epoce górnego pliocenu) i wyglądem bardziej już przypominał dzisiejszego konia. Pliohippusa uznano za "prototyp" dzisiejszego konia. Pliohippus miał około 122 cm wysokości, był zwierzęciem jednopalczastym o kończynach zaopatrzonych w twarde kopyta i podobnie jak Merychippus żyjącym w stepie i żywiącym się trawą.

Equus

Dopiero przed 2 do 1 miliona lat, w drugiej połowie epoki lodowcowej, powstał z pliohippusa "prawdziwy" koń - Equus caballus (od łac. caballine = pochodzący od konia). Gatunek Equus wędrował między kontynentami polądowych mostach, które istniały, aż do końca epoki lodowcowej. Przywędrował z Ameryki Północnej i Południowej do Europy, Azji i Afryki. Dotarcie na kontynent Australijski było już niemożliwe ze względu na zniknięcie w tym czasie mostu lądowego łączącego ten kontynent z innymi.
Pod koniec epoki lodowcowej, prawdopodobnie wskutek zmian klimatycznych , Equus wymarł całkowicie w Ameryce, jednak przeżył on w Starym Świecie. Na kontynent amerykański powrócił razem z hiszpańskimi i portugalskimi zdobywcami w XVI wieku. Pod koniec XVIII wieku pierwsze konie dotarły przez Amerykę Połdniową do Australii.



Różnorodne warunki życia spowodowały powstanie a Starym Świecie wielu gatunków dzikiego konia, z których trzy uznano za przodków dzisiejszego konia domowego. Są to: koń leśny, dziki koń azjatycki (znany również jako koń Przewalskiego) i tarpan.
Badacze przypuszczają, że koń leśny zapoczątkował powstanie ras zimnokrwistych, a dzisiejsze konie gorącokrwiste, jak również kuce, powstały poprzez krzyżówki dzikiego konia azjatyckiego i tarpana.
Z biegiem czasu, lasy w których mieszkały dzikie pra koniki zaczęły zanikać i przekształcać się w rozległe stepy. Dlatego koniki musiały wytworzyć u siebie mocne zęby, zdolne do rozdrabniania stepowej trawy. Ponieważ rozległe puste przestrzenie nie mogły dać konikom praktycznie żadnego schronienia, musiały się one nauczyć szybko i sprawnie uciekać przed czyhającym wrogiem. Palce u kończyn koników stopniowo zanikały aż pozostał jeden - otozony grubą warstwą rogową. Wtedy też zaczęły się one łączyć w stada, by lepiej bronić siebie i młode.

Koniowate pojawiły się ok. 1 mln lat temu, natomiast do naturalnych warunków dostosowały się już ok. 0,5 mln lat przed pojawieniem się na ziemi człowieka.
I tak właśnie powstała (przez liczne formy pośrednie tj. Mesohippusy, Merychippusy i Philohippusy) rodzina koniowatych i jej najważniejszy dla koniarzy przedstawiciel - koń domowy. Zanim jednak udomowiono konia minęło wiele lat...
Skopiowałam to z tej strony (są tam rozmaite zdjęcia.Poczytajcie!=))
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Kasya dnia Sob 14:17, 16 Lut 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kucekonieimy.fora.pl Strona Główna -> Jazda konna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island